Aktualności

STOP POŻAROM TRAW

Data umieszczenia:

Od wielu lat przełom zimy i wiosny to okres, kiedy straż pożarna odnotowuje lawinowy wzrost ilości pożarów traw, łąk i nieużytków.

Stan ten spowodowany jest masowym wypalaniem traw i pozostałości roślinnych. Obszary wysuszonej roślinności stanowią doskonały materiał palny, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi doprowadza do powstania pożarów niebezpiecznych zarówno dla ludzi jak też mienia i środowiska naturalnego.

Prawie wszystkie tego rodzaju pożary powstają z winy człowieka, nadal bowiem, od pokoleń, wśród wielu rolników panuje błędne przekonanie, że wypalanie pozostałości roślinnych powoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy.

Pożar łąki nie użyźni gleby, wręcz przeciwnie -wyjałowi. Spalenie suchych traw nie wpłynie pozytywnie na rozwój nowej roślinności. Zostaje wstrzymany pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych, zahamowaniu ulega asymilacja azotu z powietrza. Zdaniem naukowców wypalanie traw to najgorszy sposób przygotowania łąki do wegetacji .

Należy pamiętać, że wysuszone trawy palą się bardzo szybko. Prędkość rozprzestrzeniania się ognia w zależności od siły wiatru może wynieść ponad 20km/h, (to tyle co szybki bieg). W przypadku gwałtownej zmiany kierunku wiatru, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niestety corocznie w zdarzeniach tych na terenie kraju ginie kilkanaście osób, a kilkadziesiąt zostaje poparzonych.

Pożary traw, łąk, nieużytków, pozostałości roślinnych oraz lasów, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych a akcje te są bardzo kosztowne.

Od początku marca na terenie powiatu grójeckiego odnotowano już 97 pożary, które gasiło łącznie 1 058 strażaków. Spalona powierzchnia to ponad 53 ha.

WYPALANIE TRAW JEST ZABRONIONE! Grożą za to wysokie kary, nawet do 5 tys. zł., a w przypadkach kiedy zagrożone jest mienie lub życie- do 10 lat pozbawienia wolności.

Za wypalanie traw grożą także kary finansowe nakładane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia, a w skrajnych przypadkach nawet odebrania, należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.

Foto

Foto

Foto

Foto

Stopka

Urząd Gminy w Belsku Dużym:

ul. Jana Kozietulskiego 4, 05-622 Belsk Duży

tel.: (48) 66-11-271
fax: (48) 66-11-340

e-mail: urzad@belskduzy.pl
www: http://www.belskduzy.pl

Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek, w godz. 7.30 - 15.30

Biuletyn Informacji Publicznej

http://www.bip.belskduzy.pl

© 2011 - 2013 Urząd Gminy w Belsku Dużym
Zawartość merytoryczna: Urząd Gminy, e-mail: urzad@belskduzy.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel: (22) 818-72-14