Turystyka

Serdecznie zapraszamy do odkrywania walorów historycznych i przyrodniczych Gminy Belsk Duży, której mieszkańcy byli uczestnikami i świadkami polskiej historii. Centralnym punktem tutejszej historii jest pałac w Małej Wsi ufundowany przez Bazylego Walickiego zwolennika Konstytucji 3 Maja, członka Sejmu Czteroletniego i fundatora miejscowego kościoła pw. Św. Trójcy. Małowiejska budowla odremontowana przez nowych właścicieli zachwyca pięknymi wnętrzami. Można podziwiać park w stylu francuskim i angielskim. W parku znajduje się kamień upamiętniający pobyt króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w lipcu 1787r.

Pod podziemiach kościoła w Belsku Dużym spoczywają zwłoki pułkownika Jana Kozietulskiego bohatera spod Samosierry. Na ścianach świątyni można podziwiać osiemnastowieczne malowidła o tematyce biblijnej. Na tyłach kościoła na rodzinnym cmentarzu pochowany został w 1943r. książę Zdzisław Lubomirski, który w 1915r. został prezydentem Warszawy, później zaś członkiem Rady Regencyjnej. W listopadzie 1918r. przekazuje władzę Józefowi Piłsudskiemu po przyjeździe z Magdeburga, w latach 1928-35 został senatorem.

W Belsku Dużym na cmentarzu rzymskokatolickim znajduje się niespotykane na wsiach kolumbarium i kaplica ufundowane przez Klementynę Walicką siostrę Jana Kozietulskiego. Tu pochowano 28 osób związanych z rodziną fundatorów. Na cmentarzu spoczywa także Wojciech Rządkowski, wójt i marszałek dworu w Małej Wsi, ojciec urodzonego w Belsku generała, bohatera I wojny światowej Jana Piotra Rządkowskiego.

Lewiczyn i jego modrzewiowy kościół pw. św. Wojciecha Biskupa Męczennika przy Sanktuarium Matki Bożej Lewiczyńskiej Pocieszycielki Strapionych Pani Ziemi Grójeckiej jest zabytkiem klasy zerowej i zachwyca barokowym ołtarzem. Tutaj Tadeusz Kościuszko kreślił na plebanii plany obrony Warszawy, a w 1975r. Kardynał Wojtyła koronował obraz Matki Boskiej. Wielkim czcicielem Matki Bożej Lewczyńskiej był król Zygmunt III Waza. Tu także można zwiedzić miejscowy cmentarz położony malowniczo na wzgórku przy ścianie lasu.

Możemy pochwalić się także pięknym klasztorem w Łęczeszycach, miejscowością znaną jako warownia już w czasach Jana Długosza. Tu pod koniec XIV w. Jan Głowacz starosta łęczycki ufundował kościół. W 1639 roku dobra te zapisano Zakonowi Paulinów, którzy są gospodarzami tego miejsca małymi przerwami do dnia dzisiejszego. Kościół pw. św. Jana Chrzciciela i zabudowania klasztorne co roku odwiedzają pielgrzymi w drodze na Jasną Górę. Jednym z pielgrzymów był Władysław Reymont, który nazwał go kościołem oraczy.

Walory przyrodnicze regionu to rezerwat „Modrzewina” opisywany przez Józefa Wysockiego w rękopisie „Pod Modrzewiną. Opowiadanie prawdziwe wierszem”. Dziś to największe w Polsce skupisko modrzewia polskiego, należące do Nadleśnictwa Grójec. Szlak turystyczny pozwala na spacerowanie i podziwianie piękna przyrody. Przy oczkach wodnych w głębi lasu można obserwować dziki czy sarny. Przy kapliczce ufundowanej przez koło myśliwskie znajduje się drewniana wiata idealna na pikniki. Zabytkami przyrody są także zespoły parkowe w Oczesałach, Odrzywołku, czy Rębowoli. Największe wrażenie robi park przy pałacu w Małej Wsi o powierzchni ponad 25ha.

Gmina Belsk to także dworki szlacheckie, w Rembowoli, Rosochowie, Odrzywołku czy Wilczogórze. Właścicielem Wilczogóry był Edward Dembowski, filozof, krytyk literacki, jeden z przywódców powstania w Krakowie w 1846r. Po jego śmierci na licytacji Wilczogórę Władysław Miniewski sędzia pokoju, poeta, dramatopisarz, który w „Strofach o Grójeckiem” przedstawił piękno wsi. Tu przyszedł na świat jego syn Władysław Józef Miniewski, polski generał, powstaniec z 1863 kawaler orderu „Virtuti Militari” i Krzyża Walecznych. Pochowany został na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Stopka

Urząd Gminy w Belsku Dużym:

ul. Jana Kozietulskiego 4, 05-622 Belsk Duży

tel.: (48) 66-11-271
fax: (48) 66-11-340

e-mail: urzad@belskduzy.pl
www: http://www.belskduzy.pl

Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek, w godz. 7.30 - 15.30

Biuletyn Informacji Publicznej

http://www.bip.belskduzy.pl

© 2011 - 2013 Urząd Gminy w Belsku Dużym
Zawartość merytoryczna: Urząd Gminy, e-mail: urzad@belskduzy.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel: (22) 818-72-14