Kościół Parafialny pw. Św. Wojciecha i Św. Marcina w Lewiczynie

Zabytek klasy 0, drewniany kościół św. Wojciecha i św. Marcina z barokowym ołtarzem, pochodzącym z połowy XVIII w., i słynącym łaskami wizerunkiem Matki Bożej, zwana Pocieszycielka Strapionych, przez wieki był celem pielgrzymek nie tylko zwykłych śmiertelników. Wielkim czcicielem Matki Bożej Lewczyńskiej był król Zygmunt III Waza.

Foto
Kościół w Lewiczynie


Zachowane dokumenty dotyczące kościoła w Lewiczynie pamiętają 1310r. Tradycja głosi, że w podzięce Bogu za odniesione zwycięstwo nad wrogiem wojsko Mieszka usypało kopiec, na którym wzniesiono kościół pw. Św Wojciecha i św. Marcina. Wielka odwagę i bitnośc nazwano wówczas „lwim czynem”, od czego jak sadzą niektórzy – wzięła nazwę osada.
Erygowanie parafii nastąpiło w XIII wieku. Pierwsza świątynia przetrwała 300 lat. W 1606 roku na jej miejscu zbudowano z czerwonego modrzewia bardziej okazały kościół.

Na przełomie 1604 i 1605 r. do Lewiczyna sprowadzono cudowny obraz Matki Bożej namalowany przez nieznanego artystę. Wizerunek ofiarowany został przez Jana Opalińskiego, opata cystersów z Sanktuarium w Rokitnie. Najstarsza tradycja utrzymuje, że obraz w Lewiczynie jest jednym z trzynastu dzieł samego św. Łukasza Ewangelisty. Cudowny obraz Matki Bożej Lewczyńskiej pod względem użytych technik należy do tej samej rodziny, co wizerunek Matki Bożej przechowywany na Jasnej Górze, a niektórzy twierdzą, że został namalowany tą samą ręką. Obydwa powstały też na desce z drzewa cedrowego. Na całym świecie takich obrazów jest najwyżej dziesięć.

Foto
Ołtarz z obrazem Matki Boskiej Lewiczyńskiej


Obraz o wymiarach 85,5 cm x 118 cm umieszczono w głównym ołtarzu. O tym jaka sławą cieszyło się od początku Sanktuarium w Lewiczynie, świadczy fakt, że król Zygmunt III Waza podarował sanktuarium monstrancję, druga z monarszych monstrancji trafiła na Jasna Górę. Z kolei Jan III Sobieski po wiedeńskim zwycięstwie przekazał do sanktuarium materiał z namiotu tureckiego wezyra, którego fragment został następnie wszyty w jeden z ornatów.

W historię kościoła w Lewiczynie wpisał się również Tadeusz Kościuszko, który 27 czerwca 1794r. przygotowywał plan obrony Warszawy. Fragment kamiennego stołu, przy którym pracował, do dziś jest przechowywany na plebanii.

Rozbiory i upadek powstania styczniowego przerwały czas świetności Lewiczyna. Ukazem carskim zlikwidowano bractwa religijne, parafię pozbawiono dóbr i ziemi, a ówczesnego proboszcza zesłano na Syberię na 25 lat. Sanktuarium miało stracic na znaczeniu, wiec Carat przesunął główny szlak drogowy łączący Kraków z Warszawą, o kilka kilometrów na wschód.

Stopka

Urząd Gminy w Belsku Dużym:

ul. Jana Kozietulskiego 4, 05-622 Belsk Duży

tel.: (48) 66-11-271
fax: (48) 66-11-340

e-mail: urzad@belskduzy.pl
www: http://www.belskduzy.pl

Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek, w godz. 7.30 - 15.30

Biuletyn Informacji Publicznej

http://www.bip.belskduzy.pl

© 2011 - 2013 Urząd Gminy w Belsku Dużym
Zawartość merytoryczna: Urząd Gminy, e-mail: urzad@belskduzy.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel: (22) 818-72-14